12 MAYIS 1949 TARİHİNDE KURULAN BAROMUZUN 74. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ TEBRİK EDİYORUZ.
Tarih: 12.05.2023| Okunma Sayısı: 350

12 MAYIS 1949 TARİHİNDE KURULAN BAROMUZUN 74. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ TEBRİK EDİYORUZ.

Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlâkını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmalarını yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.

Kahramanmaraş Barosu; kurulduğu günden bu yana Cumhuriyet değerlerine bağlı, hukukun üstünlüğünü ve insan hakları savunan, yargı bağımsızlığı, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olduğu bilinç ve sorumluluğu ile hareket etmiş ve yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı temsil eden avukatların yargılama süreci içerisinde görevlerini bağımsız ve etkin bir şekilde yerine getirmesi, hukuk devletinin gereklerinden biri olduğu gerçekliğinden hareketle mücadele etmeyi amaç edinmiş bir hukuk kurumudur.

74 yıllık tarihi boyunca; hukuk devleti ilkesini yaşama geçirmek, devamlılığını sağlamaya yönelik en güçlü meslek örgütlerinden biri olarak, darbelerin, hukuksuzlukların karşısında güçlü bir duruş sergilemiştir.

Egemenliğin kayıtsız ve şartsız milletimize ait olduğu ilkesini önde tutarak, demokrasimizin; çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü olması yolunda mücadele verilmiştir.

Bizler, hukuka ve özgürlüklerimize yapılan her türlü saldırının tam karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Çünkü; Adalet Devletin, Savunma Adaletin temelidir!

Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “istiklal, İstikbal, Hürriyet, Her Şey Adaletle Kaimdir.” sözünden hareketle; Anayasa, Avukatlık Kanunu ve diğer yasal düzenlemelerin tarafımıza yüklediği görev ve sorumlulukların bilincinde olan bir hukuk kurumu olarak; ülkemizde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, bağımsız savunma, temel hak ve özgürlükler, demokrasi ve hukuk devleti için çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin kazanımlarına, temel değerlerine ve kuruluş felsefesine sahip çıkacağız.

Baromuzun kurucularına, kuruluşumuzdan bugüne Baromuza emeği geçen Baro Başkanlarımıza, Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurulları ile Komisyonlarda görev yapan tüm meslektaşlarımıza ve baro çalışanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Bu vesileyle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bize bu aziz vatanı armağan eden tüm Şehit ve Gazilerimizi bir kez daha rahmet, saygı ve şükranla yad ediyor, Kahramanmaraş Merkezli olarak yaşadığımız deprem felaketinde kaybettiğimiz meslektaşlarımızı, vatandaşlarımızı ve ebediyete irtihal eden tüm meslektaşlarımızı rahmet, saygı ve sevgiyle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun inşallah.  

Saygı ve sevgilerimizle

Yönetim Kurulu Adına

Av. Muhammed Burak GÜL

Kahramanmaraş Barosu Başkanı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Eylül 2023><<
Eylül 2023
 PSÇPCCP
3628293031123
3745678910
3811121314151617
3918192021222324
402526272829301
412345678

30.09.2023
AV. M. BURAK GÜL
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.